Zadzwoń do nas: 692 249 755, 606 891 033

Związek idealny.

        Podobno nie istnieje związek idealny. Kłótnie, sprzeczki i spory pojawiają się w większości relacji partnerskich. Zgodnie z założeniami terapii poznawczo – behawioralnej u ich podstaw leżą zazwyczaj głęboko zakorzenione przekonania i niewypowiedziane oczekiwania, które pełną nadziei miłość mogą zmienić w gorzką złość i nienawiść.

        Możecie się zastanawiać jak nierozwiązane problemy z przeszłości mogą wpływać na to co się dzieje teraz. Te przekonania, którymi się w życiu posługujemy to tak zwane przekonania kluczowe, które mogą być dla nas dysfunkcjonalne – np. „mężczyźni nie rozumieją kobiet”, „miejsce kobiety jest w kuchni”, „mężczyzna ma tylko przynosić pieniądze”, etc. Wychowując się w rodzinie pochodzenia nabywamy pewnych wzorców funkcjonowania i określonych sposobów myślenia, z którymi wchodzimy w związek. Więcej o przekonaniach możecie przeczytać w majowym artykule na temat asertywności.

        Osoba wychowana w pełnym konfliktów środowisku będzie w takim sam sposób reagowała w swoim życiu dorosłym i partnerskiej relacji. Może zaciekle bronić schematów wypracowanych w dzieciństwie. Często generować konflikty i łatwo się złościć, co również będzie doprowadzało do kłótni z partnerem. Dodatkowo brak umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów opartego na chęci zrozumienia drugiej strony, empatii i osiąganiu porozumienia dobrego dla dwóch stron, może osłabiać więź. Często pomimo usilnego pragnienia „niebycia” jak rodzice zachowujemy się tak samo, bądź bardzo podobnie. Nie powinniśmy mieć do siebie za to pretensji. Wszyscy ludzie mają swoje dysfunkcjonalne przekonania, które czasami aktywują się w relacjach z najbliższymi.

        Dzięki terapii możliwe jest ich rozpoznanie. Systematyczna praca terapeutyczna pozwala na zastąpienie ich bardziej zrównoważonymi, zdrowymi przekonaniami, co zwykle wpływa na poprawę jakości relacji i zmniejszenie liczby problemów w związku. Ważne jest wspólne uczestniczenie partnerów w terapii, co pozwoli im na lepsze poznanie siebie, zrozumienie mechanizmów określonych zachowań, a w konsekwencji pełniejszej bliskości. Nie musisz powielać schematów, zostaw przeszłość za sobą i uwolnij się z dysfunkcjonalnych przekonań. Pozwól sobie na bycie szczęśliwym.

        Niedługo ruszamy z nowym cyklem szkoleniowym – dostępne będzie szkolenie z zakresu komunikacji w związku. Monitoruj naszą stronę na facebooku lub zaobserwuj nasz instagram byś mógł być zawsze na bieżąco.

Dodaj komentarz

Close Menu