Zadzwoń do nas: 692 249 755, 606 891 033

W związku z COVID-19

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 i sytuacją zagrożenia zarówno na całym świecie jak i w Polsce, pragniemy Państwa poinformować o tym, że Centrum pracuje przez najbliższy czas wyłącznie online. Zapraszamy do rejestrowania się na sesję online, prowadzone przez naszych terapeutów za pośrednictwem komunikatora skype. Można się również z nami kontaktować przez messenger, na naszej stronie facebookowej – https://www.facebook.com/alteratiocp/.

Wiemy jak ta trudna i niespodziewana sytuacja wymaga od nas wszystkich uruchamiania ogromnych zdolności radzenia sobie i odnajdywania się w tej poniekąd „nowej” rzeczywistości. Ludzie tracą środki do życia, pojawia się lęk, smutek i depresja. Mamy kredyty, leasingi, nasze poukładane finansowo życie może zacząć się rozpadać. Świat jakby zwalniał, zatrzymywał się. Wiele lęku i obaw co do przyszłości. Nasi Terapeuci postarają się Państwu pomóc. Dlatego do końca kwietnia prowadzimy w wybranych dniach i godzinach darmowe konsultacje przez skype, na które obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Niestety wszystkie najbliższe szkolenia zostają odwołane. Będziemy Państwa na bieżąco informować o wszelkich zmianach.

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii apelują:

  1. Ponieważ zagrożenie zakażeniem i jego skutkami dotyka w różnym stopniu nas wszystkich – solidarność, zwracanie uwagi na sytuację innych osób,okazywanie im pomocy, a także wzajemne zrozumienie i udzielanie sobie wsparcia powinny wypływać z wspólnoty tego doświadczenia. Pamiętajmy, że każdego z nas, w różnym stopniu i na różne sposoby dotyka sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy.
  2. Wobec osób zakażonych i chorych powinniśmy ( z poszanowaniem wszelkich zasad wynikających z dążenia do nie rozprzestrzeniania się wirusa), zachowywać tą samą postawę zrozumienia i wsparcia. Pamiętajmy, że osoby te doświadczają nie tylko skutków choroby, ale także emocjonalnych i osobistych skutków jej wystąpienia
  3. Poszukując informacji na temat pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy korzystać z wiarygodnych źródeł. Szerzenie informacji niepotwierdzonych, wyolbrzymionych poza granice rozsądku nie służy nikomu.
  4. Jako profesjonaliści zdrowia psychicznego rozumiemy wystąpienie lęku u wielu osób, znamy mechanizmy jego pojawienia się i rozprzestrzeniania. Lęk także może przenosić się z osoby na osobę analogicznie jak wirus. Wiemy także, że odczuwany lęk może pozostać pod kontrolą lub wymykać się racjonalnej kontroli. W związku z tym apelujemy o podjęcie wszelkich działań zapobiegających zarówno rozprzestrzenianiu się wirusa COVID jak i wszelkich działań zapobiegjących rozpowszechnianiu się niekontrolowanych lęków negatywnie wpływających na nas wszystkich.
  5. Osoby doświadczające na co dzień problemów dotyczących zdrowia psychicznego mogą być w obecnym czasie szczególnie podatne na nasilenie się odczuwanych problemów, a zwłaszcza lęku. Mogą one wymagać specjalistycznej pomocy, natomiast postawa otoczenia wobec tych osób powinna zapewniać im poczucie bezpieczeństwa, dostępności wsparcia emocjonalnego i prowadzić do zmniejszenia odczuwania negatywnych emocji.
  6. Osobom starszym, jako szczególnie narażonym na zagrożenia wynikające z pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy poświęcić szczególną uwagę i zaoferować pomoc. Czynności zmierzające do otoczenia tych osób opieką i nie narażania na możliwość zakażenia powinny zostać przemyślane i zastosowane w każdym przypadku indywidulanie. Poczucie zagrożenia egzystencjalnego, zapomnienia i osamotnienia osób starszych może być umiejętnie niwelowane.
  7. Wiele osób młodych przeżywa tego rodzaju wydarzenia po raz pierwszy w swoim życiu. Zwrócenie uwagi na ich potrzeby, na sposób doświadczania aktualnej sytuacji, rzeczowa rozmowa, możliwość podzielenia się przez nieswoimi obawami i innymi emocjami są ważnym elementem wsparcia, które może i powinno być im udzielone przez odpowiedzialne osoby w ich otoczenia. Także dzieci w stopniu zależnym od wieku przyswajają informacje na temat bieżącej sytuacji. Rozumiejąca sposób przeżywania dziecka i uśmierzająca lęki rozmowa z rodzicami i innymi bliskimi osobami może im pomóc w spokojnym przejściu przez to doświadczenie.

W tej ogromnej samotności pamiętajmy o sobie nawzajem.

Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Close Menu