Zadzwoń do nas: 692 249 755, 606 891 033

Wierzysz w swój horoskop?

Do napisania tego artykułu natchnął mnie zarówno poprzedni wpis na blogu, jak i widok kolorowych czasopism w sklepach z krzykliwymi hasłami na okładce: „Sprawdź swój horoskop na 2020 rok”.

Choć zdecydowana większość ludzi nie przyznaje się do czytania horoskopów, to postanowiłam jednak popytać kilku znajomych co na ten temat sądzą. Byli wśród nich zarówno psychologowie, informatycy, lekarze i pedagodzy. Okazało się, że na zapytanych przeze mnie 12 osób, 8 z nich przyznaje szczerze, że jak już widzi gdzieś swój horoskop to przeczyta. Czy w niego wierzą? Tu 6 z 8 osób twierdzi, że raczej tak, pozostałe 2 twierdzą, że raczej nie. Czemu zatem czytają choć nie wierzą? To właśnie jest kluczowe pytanie, bo choć większość osób twierdzi, że nie czyta lub nie wierzy to jednak horoskopy pojawiają się od zarania dziejów w zdecydowanej większości gazet oraz w Internecie.

Ciekawy jest sam proces powstawania horoskopów. W sieci roi się od ofert, w których ktoś poszukuje osób do pisania horoskopów. Nie potrzeba żadnej wiedzy, ani wykształcenia, wymagane lekkie pióro. W większych redakcjach horoskopy generowane są z baz gotowych tekstów, zestawianych w różne kombinacje. Co lepsi „redaktorzy” horoskopów dodają od siebie zdania tematyczne – związane z Nowym Rokiem czy porą roku, w końcu kto u schyłku zimy nie marzy o wiosennej energii?

To właśnie uniwersalność horoskopów sprawia, że tak chętnie je czytamy i skłonni jesteśmy w nie wierzyć. Tekst napisany do szerokiego grona odbiorców, zawierający w sobie sformułowania takie jak „będziesz mieć wspaniały okres w życiu ale uważaj na swoich wrogów” może pasować do każdego z nas, każdy chce mieć wspaniały okres w życiu i każdy ma jakichś nieprzyjaciół. W psychologii działanie takich prawd oczywistych wyjaśnia tak zwany Efekt Barnuma, inaczej nazywany Efektem Forera lub efektem horoskopowym. Bertram R. Forer, amerykański psycholog, wykonał w 1948 roku eksperyment. Rozdał swoim studentom testy osobowości. Następnie przekazał uczniom wyniki – każdy z nich otrzymał ten sam opis, oceniali oni prawdziwość opisu ze swoimi przekonaniami na temat cech ich osobowości. Średnia wyniosła 4,26. Pokazało to jak ludzie chętnie wierzą w uogólnione opisy swojego funkcjonowania, czy swoich cech. Przede wszystkim wierzymy w to co dobre, bo chcemy w to wierzyć.

Warto również wspomnieć o takim wyjaśnieniu działania horoskopów jakim jest samospełniająca się przepowiednia. Zjawisko to dosyć szeroko opisane w psychologii zakłada, że mając wiedzę na temat tego, co może się zdarzyć zaczynamy funkcjonować w sposób, który do tego finalnego punktu w końcu nas zaprowadzi. Samospełniająca się przepowiednia to trochę takie intencjonalne działania, prowadzące do realizacji danego założenia. Jeżeli horoskop mówi o tym, że 10 dnia miesiąca przydarzy Ci się spadek formy i będziesz przygnębiony, staraj się nie wypełniać przepowiedni i na przekór temu uśmiechnij się i pamiętaj, że to jak interpretujemy rzeczywistość determinuje nasze uczucia.

Dodaj komentarz

Close Menu