Zadzwoń do nas: 692 249 755, 606 891 033

Nowy rok, nowa ja

Nowy rok, nowe postanowienia. A jest z ich realizacja ? Gdzie tkwi przyczyna, że większości z nas zapału do ich realizacji wystarczy jedynie na kilka tygodni stycznia i z czystym sumieniem składamy dokładnie te same obietnice wraz z kolejnym nowym rokiem.

Badania psychologów pomogą nam zrozumieć powody naszego zachowania, a być może pozwolą również skuteczniej realizować tegoroczne zobowiązania. Dotrzymanie każdego postanowienia wymaga samokontroli. Zdanie ociera się o banał, ale samokontrola to termin, który przez badaczy rozumiany jest nieco inaczej niż przez laików. Samokontrolę przywołujemy najczęściej w kontekście umiejętności powstrzymywania się od ekspresji negatywnych emocji. Czyli jak tak naprawdę wytrzymać bez frustracji?

1. Nie wszystko na raz!
Postaw sobie 1 konkretny mierzalny cel, wedlug hierachii celow najważniejszy dla Ciebie! Jeśli bedzie Ci na tym bardzo zależało łatwiej bedzie w realizacji.

2. Zacznij od czegoś mniejszego – być może w miarę postępów „zmienisz całe swoje życie”, ale teraz wystarczy, że będziesz się samokontrolować tylko w jednej kwestii. Samokontrola jest męcząca! Wystarczy jeden niezbyt skomplikowany cel, aby przynajmniej na początku, było Ci, nie oszukujmy się, dość trudno go realizować. Realizacja kilku postanowień na raz, to najprostszy przepis na porażkę. Z badań psychologów wiemy, że samokontrola przypomina funkcjonowanie mięśni bo tak jak one potrafi ciężko pracować tylko przez określony czas i ulega zmęczeniu (pozostałe analogie płynące z tej metafory są takie, że silną wolę można ćwiczyć i wymaga odpoczynku między intensywnym używaniem, zaś po odpoczynku się regeneruje). Dlatego właśnie potrzebujemy chwili wytchnienia między jednym a drugim aktem kontroli zachowania i nie powinniśmy narzucać sobie zbyt wielu celów, które jej stosowania wymagają.

3. Nie podawaj się, nawet jak coś sie nie udaje w 100 procentach nie jest tak perfekcyjnie jak zakładaliśmy – nie podawaj się, próbuj dalej, a na pewno dasz radę. W końcu nie wygrywa ten, kto nie próbuje 🙂

Jak tam Wasze postanowienia i ich realizacja?

O radzeniu sobie z tymi trudnymi emocjami, frustracją i niecierpliwością opowiemy Wam już 22.02 na szkoleniu z Inteligencji Emocjonalnej. Jeszcze są miejsca! Piszcie na rejestracja@alteratiocp.pl lub dzwońcie pod 692 249 755, 606 891 033.

Dodaj komentarz

Close Menu